TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Projekt: Cyberbezpieczeństwo dla gospodarki przyszłości

Pytania i odpowiedzi

Program stażowy adresowany jest do studentów kierunku Cyberbezpieczeństwo na Wydziale Informatyki i Telekomunikacji Politechniki Wrocławskiej, którzy rozpoczęli studia stacjonarne pierwszego stopnia (tzw. dzienne) w roku akademickim 2020/2021 lub 2021/2022 i obecnie są studentami trzeciego lub drugiego roku studiów.

W tegorocznej edycji (2023) na staże możemy skierować ponad 50 studentów. Zapraszamy zarówno Panie, jak i Panów. Jest to ostatnia szansa na realizację stażu w ramach projektu.

Ze stażu można skorzystać tylko raz, co oznacza, że student, który odbył staż w czasie wakacji w 2021 r. lub w 2022 r. w ramach projektu nie może ubiegać się o kolejny staż.

Tak, student otrzyma wynagrodzenie za każdą przepracowaną godzinę stażu w wysokości brutto (z ZUS) wynosi 32 zł. 

W zakładce Staże/Dokumenty stażowe znajdziesz FORMULARZ REKRUTACYJNY DLA STUDENTÓW NA STAŻE KRAJOWE (Załącznik 2). Wypełnij odpowiednie pola (zacieniowane pozostaw puste). Formularz wraz z dokumentami potwierdzającymi ukończone w czasie studiów kursy należy dostarczyć do Biura Projektu osobiście (C-5 p. 103-104) lub przesłać dobrej jakości skan na adres cbe.power@pwr.edu.pl

Spośród ofert pracodawców wskaż maksymalnie trzech, u których chciałbyś odbyć staż. 

Formularze przyjmujemy do 14 maja (do końca dnia). 

Wynagrodzenie wypłaci Politechnika Wrocławska na wskazane przez studenta Konto.

Zgodnie z przepisami prawnymi, studenci do 26 roku życia odbywający staże są zwolnieni z podatku. 

Staż powinien być zrealizowany w ciągu maksymalnie trzech miesięcy. Wymiar godzinowy stażu wynosi 360 godzin zegarowych, nie mniej niż 20 godzin w tygodniu.

Nie, do wymiaru stażu (360 godzin zegarowych) wliczamy tylko godziny przepracowane. Dojazdy, noclegi, badania medycyny pracy nie są wliczane do wymiaru stażu.

Student-Stażysta, o ile firma zdecyduje o jego przyjęciu na staż, powinien przed rozpoczęciem stażu wypełnić i dostarczyć do biura projektu:

  • Załącznik 4 (Oświadczenie ZUS),
  • druki ZUS (ZUA, ZWUA),
  • przejść pomyślnie badanie z zakresu medycyny pracy (skierowanie daje pracodawca).

W umowie jest zapis wykluczający możliwość wykonywania pracy u tego samego pracodawcy oraz na Politechnice Wrocławskiej w czasie odbywania stażu. Co nie oznacza, że nie możesz pracować dla innej firmy (np. rozwozić pizzę, mieć zlecenie z innej firmy lub prowadzić własną). Pamiętaj tylko, że fakt podjęcia dodatkowego zatrudnienia może wpływać na Twoje ubezpieczenie w ZUSie. Dlatego niezwłocznie powiadom o tym Biuro Projektu (prawdopodobnie będziesz musiał zaktualizować Załącznik 4 - Oświadczenie ZUS).

Proszę zapłacić za badanie z własnych środków, poprosić o wystawienie faktury na Politechnikę Wrocławską, Wyb. Wyspiańskiego 27, Wrocław, w tytule płatności należy podać: imię i nazwisko badanego studenta. Fakturę należy niezwłocznie dostarczyć do Biura Projektu (C-5, p. 103 lub 104). Politechnika dokona zwrotu zapłaconej kwoty na wskazane konto.

W zakładce Staże/Dokumenty stażowe.

 Wykaz dokumentów stażowych dostępny jest w zakładce Staże/dokumenty stażowe.

Szkolenie bhp i stanowiskowe powinno się odbyć w pierwszych dniach pracy. Jeśli się nie odbyło, przypomnij o tym Opiekunowi stażu. Dokument potwierdzający odbycie szkolenia bhp i stanowiskowego stanowi Załącznik C do umowy. Powinieneś go dostarczyć do Biura Projektu (skan, zdjęcie lub oryginał) niezwłocznie po odbyciu tego szkolenia, nie później niż 7 dni od rozpoczęcia stażu

Skontaktuj się niezwłocznie z Biurem projektu. Uaktualnimy Twoje dane. Pracujemy codziennie do godz. 15, w bud. C-5, pokój 103 i 104.

W takiej sytuacji staż może być realizowany w firmie-pracodawcy i zdalnie (np. w domu). Proporcja: stacjonarnie\zdalnie zależy od indywidualnych ustaleń z pracodawcą \Opiekunem stażu.

Imię, nazwisko i kontakt do Opiekuna stażu znajduje się w paragrafie 4 ust.3 Umowy trójstronnej.

Co do zasady staż powinien być realizowany z terytorium Polski.

Zawarcie umowy cywilno-prawnej wymaga opłacenia dodatkowych (obligatoryjnych) składek ZUS. Stąd na początku stażu stażysta jest zarejestrowany w ZUS, a na koniec wyrejestrowany. Po wyrejestrowaniu student musi powrócić do wcześniejszej formy ubezpieczenia, np. w zakładzie pracy rodzica.  

Większość dokumentów znajduje się w plikach edytowalnych. Zalecamy, by dokumenty wypełnić w komputerze i przesłać lub dostarczyć do Biura Projektu.

Staże można realizować tylko w dni robocze (poniedziałek- piątek, z wyłączeniem dni świątecznych, np. 15 sierpnia). Ponieważ umowa stażowa nie jest umową o pracę, studentowi-stażyście nie przysługują dni wolne od pracy (płatne) ani urlop.

Jeśli z jakiegoś powodu nie możesz realizować stażu przez kilka dni (choroba, nagła sytuacja osobista), poinformuj o tym opiekuna. Twoja nieobecność w pracy, nieuzgodniona z opiekunem, może być potraktowana jako opuszczenie stażu i być podstawą rozwiązania umowy stażowej. 

Nie, umowa stażowa nie jest umową o pracę, zatem nie jest wliczana do tzw. stażu pracy.

Nie, umowa stażowa nie jest umową o pracę, zatem na koniec stażu nie otrzymasz świadectwa pracy. Powinieneś otrzymać od pracodawcy Opinię o odbytym stażu (Załącznik E do Umowy Trójstronnej). Na podstawie tego dokumentu Uczelnia (Biuro Projektu) wystawi Ci Zaświadczenie o odbytym stażu.

Niezwłocznie powiadom o tym pracodawcę (opiekuna stażu) i Biuro Projektu na uczelni. Jeśli choroba trwać będzie ponad dwa tygodnie, umowę trzeba będzie aneksować. Staż dokończysz w późniejszym niż to zakładano terminie.

Jak najszybciej powiadom Opiekuna stażu i Biuro Projektu o zaistniałych okolicznościach. W zależności od sytuacji staż może być zawieszony do czasu rozwiązania problemu. Pamiętaj, że nieobecność w pracy nieuzgodniona z opiekunem może być potraktowana jako porzucenie stażu i rodzić określone konsekwencje. 

Tak, jest to legalne i często stosowane działanie ze strony firm: użyczenie sprzętu za pokwitowaniem. Dowodem na to jest druk wewnętrzny firmy lub odrębna umowa.

Jak najszybciej powiadom Biuro Projektu o zaistniałej sytuacji. Koordynator ds. staży ustali co jest przyczyną tego stanu.

Jeśli w Twoim przekonaniu pracodawca zleca Ci wykonanie zadań wykraczających poza zakres prac wymienionych w Ramowym programie stażu, niezwłocznie powiadom o tym Biuro Projektu. Wyjątek  stanowią szkolenia, które nie zostały ujęte w programie stażu, a dotyczą cyberbezpieczeństwa. Pamiętaj, że nie można wszystkiego z góry przewidzieć i firma może poprosić Cię o udział w szkoleniu, które podniesie Twoje kompetencje w zakresie cyberbezpieczeństwa.

Jeśli charakter stanowiska pracy i Ramowy program stażu związany jest z odbywaniem wizyt u klientów, to jest to działanie mieszczące się w programie stażu. Pamiętaj, że każdy kontakt z klientem firmy jest dla Ciebie nowym doświadczeniem.

Umowa ulega rozwiązaniu z upływem terminu, na który została zawarta lub po przepracowaniu 360 godzin stażowych. Pozostaje Ci rozliczyć się z firmą ze sprzętu – o ile taki otrzymałeś, uzyskać opinię ze stażu i donieść wymagane dokumenty do Biura Projektu.

Jeśli po przepracowaniu 360 godzin nadal wykonujesz jakieś prace dla pracodawcy, to powinienien zawrzeć z nim nową umowę, np. umowę zlecenia. Te "nadmiarowe" godziny nie będą wliczone do stażu. 

Wszystkie dokumenty stażowe znajdziesz na stronie projektu: cyberbezpieczenstwo.pwr.edu.pl w zakładce Staże. Jeśli czegoś nie znalazłeś, skontaktuj się z Biurem Projektu lub Koordynatorem ds. staży.

Każdy staż (jego zakres) jest określony w Ramowym programie stażu. Dokument ten jest integralną częścią umowy trójstronnej. Jeśli pracodawca (Opiekun) daje Ci do wykonania prace spoza zakresu stażu, porozmawiaj z nim. Powiadom też Biuro Projektu. Być może nastąpiło nieporozumienie i trzeba sytuację wyjaśnić. Pamiętaj, że przerwanie stażu wiąże się z określonymi w umowie konsekwencjami. Najpoważniejszą jest niezapłacenie za przepracowane godziny stażowe i\lub roszczenie Uczelni o zwrot wypłaconego już wynagrodzenia za staż, zwrot kosztu ubezpieczenia i badań medycyny pracy.

Koordynatorem jest pani Dorota Taraszewska-Zalipska,

kontakt 783 221 103, e-mail Dorota.Taraszewska-Zalipska@pwr.edu.pl 

Pod jej nieobecność proszę kontaktować się z Biurem Projektu cbe.power@pwr.edu.pl, tel. 71 320 44 30.

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję